סיוע כלכלי ונפשי למשפחות הילדים

סיוע נפשי וכלכלי למשפחתו של הילד החולה בתקופת המחלה

מאחורי כל חולה עומדת משפחה שלימה שסובלת”. את המשפט הזה תבע רכז המתנדבים ב’לתת תקוה’ ומאז נוסדה מחלקה בארגון שתפקידה לעזור למשפחת החולה.

לא מעט תרופות יקרות נותרו מחוץ לסל הבריאות השנתי הממומן על-ידי משרד הבריאות. מה עושים כשילד חולה ומיוסר, המאושפז בבית החולים, זקוק לתרופה כזו – ולמשפחה שלו אין כסף לשלם עליה?

ולא מדובר רק בתרופות. כשמשפחה מתבשרת ביום בהיר שאחד מילדיה חולה, כל השגרה משתבשת. הורים לילדים חולים, גם אם מצבם הכלכלי סביר, נאלצים להפסיד ימים רבים בעבודה כדי לשהות לצד ילדם בבית החולים, וכך נפגע הביטחון הכלכלי שלהם.

ומה קורה כשהורים מגיעים למצב בו, מלבד כסף לתרופות יקרות, גם אין להם כסף לצרכים בסיסיים כמו אוכל ושתיה?

בדיוק עבור מקרים כאלה, הקים ארגון ‘לתת תקוה’ מחלקה מיוחדת לסיוע במזון ובתרופות.

בתי החולים מחברים בינינו לבין אותן משפחות מתקשות, אנו מבררים את המצב לעומק, וכשמוודאים שאכן מדובר במקרה קושי אמיתי – אנחנו מסייעים למשפחה לפי הצרכים היחודיים לה – בין אם במימון תרופות יקרות לילד החולה, בין אם במזון ותמיכה כלכלית, ולפעמים גם בשניהם.

הסיוע הזה נועד לאפשר להורים ראש נקי מדאגות אחרות, כך שיתמקדו רק בעידוד הילד החולה ובסיוע לו בתהליך ההחלמה, לקראת חזרה לחיים בריאים ושמחים. (או במקרים של מחלות כרוניות – לקראת שגרת חיים שמחה)

הניסיון הרב שצברנו בלתת תקווה לימד אותנו שמשפחה כמוה כצבא. כל החילות גם יחד אמורים לתפקד בצורה מיטבית כדי להוביל לניצחון. ברגע שחלק אחד חורק, העסק יוצא משליטה. מכיוון שכך חובה לדאוג שלמרות שיש ילד סובל במשפחה, אסור שזה ישפיע על המשך החיים התקינים.

העזרה של ‘לתת תקוה’ מגוונת. לפעמים מדובר בעבודה של אחד ההורים שנאלץ להפסיק לעבוד עקב מחלת הילד והארגון דואג לו לעבודה נוחה בשעות מיוחדות הנוחות ומותאמות לו. במקרים רבים בעת שאחד ההורים מושבת מעבודתו, אנחנו ב’לתת תקוה’ דואגים לתמוך באופן כספי במשפחה לאורך כל זמן אשפוז הילד ועד להחלמתו המליאה.

בערבי חגים ובמספר מועדים נוספים במהלך השנה יוצאים צבא המתנדבים של לתת תקווה ופושטים על מאות בתים של ילדים חולים ברחבי הארץ ומשאירים לאחר ביקורם סל מזון ענק שמשמח ומקל את כל ההתמודדות הקשה ממילא.

בנוסף, אנו מעמידים לרשות משפחות הילדים החולים מחלקה מייעצת מקצועית הכוללת עו”ס, אישי חינוך ופסיכולוגים על מנת להקל ככל האפשר עם ההתמודדות הנפשית של המשפחה לאור ה’תיק’ שנפל עליהם. השיחות המעמיקות עם בני המשפחה נותנים לצוות המקצועי של ‘לתת תקווה’ כלים שבהם אנו משתמשים כדי לסייע בכל הנצרך.